Zvyšování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v dřevozpracujícím průmyslu

23.05.2022

Manipulace se surovinami i hotovými výrobky při výrobě dřevěných výrobků je v jistém smyslu dokonalou bouří výzev při zvedání. Kombinace velkých rozměrů materiálů, vysokých hmotností a často porézních povrchů s těžko ovladatelnými formami způsobuje, že používaná řešení ruční manipulace - například přemísťování velkých překližek, dřevěných desek nebo nábytku - činí dodržování bezpečnostních postupů obtížným, ale nezbytným.

TAWI - pro bezpečný a ziskový dřevozpracující průmysl

Zvedání jakéhokoli velkého nebo těžkého předmětu vyžaduje sílu a přesné umístění těchto rozměrných výrobků vyžaduje vysokou úroveň obratnosti a přesnosti. Nikde to není tak zřejmé jako v dřevařském průmyslu, kde je zvedání a přemísťování velkých a těžkých kusů každodenním požadavkem.

Je ironií osudu, že právě díky tomu, že jsou MFD nebo překližkové desky tak skvělými materiály, je jejich bezpečné zvedání velmi obtížné. Plnohodnotná deska překližky váží 25 až 32 kg, MFD ještě více. A pokud ze surovin vyrábíte výrobky, pak se náročnost mění i při procesu. Přesun surovin ze skladu na pracovní místa podél výrobní linky, přesun částečně hotového výrobku podél linky a následné nakládání s hotovým výrobkem k přepravě - to vše vyžaduje více zaměstnanců a představuje četná rizika pro vaše zaměstnance i výrobky. A hotový výrobek - nábytek - se dodává ve všech tvarech a velikostech, což představuje další výzvu pro vaše postupy ručního zvedání.

Věděli jste, že:

 • Ruční manipulace je hlavní příčinou pracovních úrazů při práci s dřevěnými deskami nebo nábytkem.
 • Ruční manipulace může způsobit natažení a podvrtnutí, poranění zad, tržné rány a zlomeniny, a dokonce i smrtelné úrazy.
 • Úrazy při ruční manipulaci často vznikají při práci s těžkými nebo nepohodlnými břemeny.
 • Poranění z opakovaného namáhání vznikají při úkolech, které zahrnují obtížné uchopování, nadměrné používání síly, opakování, kroucení těla a jiné nepříjemné polohy.
 • Zranění z přetížení a stresu mohou časem vést k trvalé invaliditě.

Na pracovištích, kde se pracuje s dřevěnými výrobky, byla zjištěna řada rizik spojených s ruční manipulací, včetně špatně navržených prostor pro dodávku a expedici, práce v nesprávné výšce při výrobě a montáži výrobků a přesouvání materiálů a výrobků v dílně.

Velká míra ruční manipulace při výrobě dřevěných výrobků - od dveří a oken, střešních krovů a rámů stěn až po kuchyňské skříňky a truhlářské výrobky a vše ostatní - výrazně zvyšuje pravděpodobnost poškození výrobků a pravděpodobnost zranění pracovníků. Špatné držení těla při práci může vést k různým problémům, jako jsou bolesti dolní části zad, ramen nebo krku. A jediný úraz může zhatit celý pracovní den nebo - v extrémních případech - celý podnik.

Riziko pro vaše zaměstnance je rizikem pro váš hospodářský výsledek

Když klesá kvalita výrobků, klesá i spokojenost zákazníků. A když zákazníci odejdou, odrazí se to i na výsledcích hospodaření. Existuje mnoho způsobů, jak mohou nesprávné postupy zdvedání ovlivnit vaši ziskovost. Poškození výrobků je jen jedním z nich. Absence pracovníků ve výrobě z důvodu nemoci nebo zranění také představují velkou část provozních nákladů a snižují produktivitu. Úrazy také zatěžují váš provoz z hlediska absencí z důvodu zranění a dalších nákladů. Zaměstnanci ve výrobě, kteří mají za úkol zvedat a vybírat zboží, jsou vystaveni většímu riziku pracovních úrazů a muskuloskeletálních poruch (MSD). Jen MSD jsou často příčinou třetiny všech pracovních úrazů.

Neefektivní zvedací operace mohou vést ke ztrátě několika týdnů práce ročně. Otázka, kterou byste si měli položit, zní - o kolik by byl váš provoz produktivnější, kdybyste měli k dispozici několik týdnů práce navíc?

Ergonomie = ekonomika

Na konci dne bude i ten fyzicky nejzdatnější zaměstnanec unavený - a občas se některý z nich zraní. Naproti tomu vakuový manipulátor se nikdy neunaví - ani nezraní - prostě pracuje dál. S vakuovými manipulátory TAWI získáte výkon i přesnost, což umožní jedinému zaměstnanci snadno zvládnout manipulaci s velkými deskami i hotovými výrobky. Vakuové manipulátory se snadno používají, jsou ergonomické, jednoduché a bezpečné, a pomáhají operátorům vyhnout se zraněním z opakovaného namáhání, absencím a pracovním úrazům.

Zjednodušeně řečeno, zvýšení bezpečnosti zvyšuje rychlost a produktivitu. A čím efektivnější a racionálnější jsou vaše postupy při zvedání a manipulaci s materiálem, tím efektivnější - a ziskovější - může být vaše podnikání.

A právě zde přichází na řadu TAWI. Navzdory široké škále rizik spojených s ručním zvedáním v dřevozpracujícím průmyslu, víme, že úrazům a škodám způsobeným ruční manipulací lze předcházet, a rádi vám pomůžeme vytvořit bezpečnější, efektivnější a ziskovější pracoviště.

Výpočet nákladů na úrazy - Jaké jsou náklady vaší společnosti na nesprávné zvedání?

 • Zabezpečení
 • Soudní spory
 • Vysoká fluktuace zaměstnanců
 • Vyšší pojistné
 • Žádosti o odškodnění za úraz
 • Absence z důvodu nemoci
 • Snížení produktivity
 • Pokles spokojenosti zákazníků
 • Špatná kvalita výrobků
 • Nižší produkce

Bezpečný, ale jemný dotek

Při ruční manipulaci také hrozí poškození pracovních materiálů i hotových výrobků, protože tradiční řešení zvedání často zanechávají stopy nebo škrábance. Výzvou je umět manipulovat s drsnými i hladkými dřevěnými povrchy, umět opatrně a snadno zvedat, naklánět a otáčet širokou škálu materiálů a výrobků. S příchodem vakuového zvedání byla tato výzva konečně splněna.

Vakuové manipulátory jsou navrženy pro dosažení maximální rychlosti výroby a montáže, zlepšení celkové logistiky a ergonomie a rychlou návratnost investic. Na rozdíl od tradičních řešení dokáží vakuové manipulátory bezpečně a spolehlivě uchopit i drsné, často porézní povrchy dřevěných materiálů a umožňují snadné použití jedním uživatelem bez potřeby popruhů a úvazů.

Vakuové zvedání - další nejlepší věc po najmutí supermana

Manipulace s velkými deskami překližky nebo MFD, které se používají při výrobě dřevěných výrobků, i s výrobky samotnými, je často náročná práce i pro více zaměstnanců. S vakuovým zvedacím systémem se tyto úkoly stávají jednoduchou prací jednoho muže, kterou lze provést bezpečně a rychle. I ten nejmenší a nejslabší zaměstnanec může udržovat rovnoměrné a produktivní tempo po celý den, každý den, a přitom si zachovat ergonomickou pracovní polohu.

S vakuovým manipulátorem TAWI je každý zaměstnanec superzaměstnancem, který dokáže bezpečně a snadno zvedat a manipulovat s jakýmkoli materiálem ze dřeva, od překližek až po dlouhá dřevěná prkna, skříně nebo jiný dřevěný nábytek a materiál. Snadné ovládání vám dává úplnou kontrolu nad jakýmkoli břemenem o hmotnosti až 500 kg, umožňuje plné otáčení a naklápění až o 180 stupňů, díky čemuž je přemístění dveří, panelů a dalších deskových materiálů z místa, kde jsou, na místo, kde je potřebujete, hračkou - a to bez poranění pracovníků nebo poškození výrobků.

Rychlý kontrolní seznam pro zvedání

 • Chcete lépe řídit nebo snížit náklady na pracovní sílu?
 • Chcete zvýšit produktivitu pracovníků?
 • Máte problémy s náborem, najímáním a udržením kvalifikovaných pracovníků?
 • Máte hlášení o nehodách nebo úrazech spojených s ruční manipulací?
 • Existují nějaké důkazy o improvizovaných změnách ovládacích prvků nebo zařízení?
 • Chcete snížit počet absencí z důvodu úrazu nebo nemoci?
 • Pracujete s břemeny nebo výrobky vysoké hmotnosti nebo neobvyklých rozměrů, které se obtížně uchopují nebo s nimi lze jen velmi obtížně manévrovat?
 • Vyžaduje váš pracovní proces od zaměstnanců opakované pohyby?
 • Probíhá při zvedání a manipulaci materiálu kroucení těla, shýbání, namáhavé tlačení a tahání nebo jiné nepříjemné polohy a pohyby?

Pokud jste na některou z výše uvedených otázek odpověděli ano, máme pro vás dobrou zprávu: máme řešení, která mohou zefektivnit váš výrobní proces, zvýšit ziskovost a výrazně snížit úrazovost a fluktuaci zaměstnanců.

Jsme tu proto, abychom vám pomohli 

Zvedací a manipulační řešení TAWI mají mnoho výhod - snadno se učí a používají, jsou rychlá a spolehlivá v provozu, mají vynikající kvalitu, výdrž a spolehlivost. Řešení jsou ideální pro téměř všechny zvedací nebo přemísťovací úkoly v dřevozpracujícím průmyslu, od přemísťování materiálů a nedokončených výrobků do výrobní linky a z ní až po nakládání a vykládání hotových výrobků. Řešení TAWI jsou navržena tak, aby fungovala tam, kde je potřebujete, a jsou k dispozici v pevném i mobilním provedení, takže je lze přizpůsobit téměř jakémukoli požadavku, který vás může potkat - nyní i v budoucnu.

Všechny jednotky TAWI jsou navrženy tak, aby chránily pracovníky i materiály a odolávaly často drsným podmínkám ve výrobních provozech, jsou konstruovány tak, aby umožňovaly snadné čištění a údržbu a co nejjednodušší integraci do pracovního procesu.

Kontaktujte nás ještě dnes, abyste se dozvěděli více o tom, jak implementovat řešení TAWI, které šetří náklady a čas, a začněte s bezpečnější, efektivnější a ziskovější výrobou a dřevěných výrobků.